Časté otázky

Jak to celé funguje?

Velmi jednoduše. V mapě jsou dva druhy špendlíků - červené s přibližnou polohou ("hledáme"), zelené s víceméně přesbou ("nalezeno"). Červené špendlíky jsou umístěny jen podle názvu díla nebo podle názoru administrátora, který může být i mylný; špendlík pro Uličku v Kotěhůlkách je na návsi vesnice, Krajina z Kosích hor někde uprostřed tohoto horstva. Pokud naleznete místo, odkud je motiv skutečně zachycen, označíte ho přesunem na mapě (viz dále). Vzápětí se na mapě (ne na hlavní, pouze u díla) objeví jako šedý špendlík, společně s tím červeným. Pokud administrátor rozhodne, že Vaše určení je správné, změní ho na zelený a objekt se přesune z kolonky „hledáme“ do „nalezeno“.

Kam přesně špendlík umístit: na nalezený motiv nebo na místo, odkud byl nejspíš malován?

Špendlíky umísťujte na místo, odkud je motiv malován, nikoliv na motiv samotný. V komentáři pak doplňte podrobnosti, které mohou být důležité: stávající a tehdejší situaci na místě, vzdálenost od motivu, směr pohledu, jednoznačnost určení motivu, jeho změny v průběhu let, v případě historické fotky její zdroj, dataci atd. Zkrátka vše, co může být důležité. Dále je v komentářích možné uvést vše o zobrazeném motivu, o tom, kdy malíř danou lokalitu navštívil atd. atd.

Jak se do projektu zapojit?

Nepotřebujete žádnou registraci: pouze si najdete obraz, který vás zajímá, rozkliknete ho (název či „více“) a kliknete na „přidat příspěvek“. Zadáte vaše jméno (pod kterým bude Váš příspěvek zveřejněn) a email (abychom s vámi v případě nejasností mohli komunikovat). Napíšete textový komentář, nahrajete fotografii nebo přesunem šipky navrhnete místo, odkud byl záběr malován. Do terénu je dobré vyrazit s vytištenou stránkou - otevřete si stránku obrazu, nastavíte patřičné zvětšení mapy a kliknutí pravým tlačítkem myši vám nabídne tisk. Obraz i mapupak máte na jedné straně, takže si na místě samém můžete přímo do mapy označit polohu, odkud byl obraz malován.

Lze přidávat příspěvky i k obrazům, které se ocitly v sekci "nalezeno"?

Ano, příspěvky je možno doplňovat průběžně a ke všem dílům, ostatně vždy je co objevovat a každý nový pohled je zajímavý. Nebojte se reagovat na předchozí názory nebo napsat i příspěvky, které mají jen charakter nápadu či hypotézy - i ty mohou být zajímavé a podnětné. Dokonce má smysl přidat i fotku ze stejného místa - vždy se lze lépe přiblížit ročnímu období či náladě obrazu, přijít s lepší kvalitou fotky a důležité je i sledovat, jak se motiv dále proměňuje v čase. Už jen zážitek přijít na místo, kde měl malíř kdysi postaveny malířské štafle, stojí za to, byť už to kdysi někdo udělal před vámi!

Lze do projektu vložit i obraz, který mám ve sbírce?

Samozřejmě, budeme velmi rádi. Napište nám a pošlete náhledovou fotografii spolu s příslušnými údaji. Pokud bude obraz svým charakterem do projektu zapadat, rádi ho zařadíme. Budeme pak potřebovat pouze dobrou fotografii.

Jsou do projektu zařazeny i ty obrazy, kde vůbec není jasné, jaký motiv zobrazují?

Ano, takovýchto obrazů, které evidentně zobrazují nějaký konkrétní motiv, my však nevíme jaký, je celá řada. Právě velké množství lidí z různých regionů, kteří se do projektu zapojí, nám je může pomoci určit. Tyto obrazy najdete, když ve vyhledávacím formuláři zadáte "Lokace / Česká republika / bez bližšího udání regionu". Zkuste je projít, třeba vás některý z nich hned uhodí do očí, že jej přeci dobře znáte...

Mohu zkusit navrhnout lokaci, i když si nejsem zcela jistý?

Pokud lokaci pouze navrhnete nebo částečně zpřesníte, ovšem nenaleznete definitivní, může být stávající špendlík pouze přesunut na místo vašeho zpřesnění a zůstat červený. Může se také stát, že lokace není zcela jasná a na mapě se objeví hned několik různých šedých návrhů s příslušnými komentáři. Všechna určení (pouze na mapě u díla, nikoliv na hlavní mapě na home page) zůstávají zachována v podobě šedých špendlíků jako doklad procesu hledání a zpřesňování lokace. Na hlavní mapě se ale objevují pouze zelené či červené špendlíky. Stejně tak je možno vnášet jiné přesnější či alternativní návrhy k již nalezeným lokacím. (Ale pozor, v mapové aplikaci google se často mírně odlišují kreslené mapy od těch satelitních!) Pokud administrátora komentářem přesvědčíte, že váš návrh je lepší, dá mu zelenou barvu. Ale i v opačném případě však Váš návrh (s komentářem) zůstane na mapě šedě a v diskusi bude zaznamenán. Pokud chcete nějaký svůj příspěvek trvale smazat, napište přímo administrátorovi. Příspěvky v diskusi administrátor časem shrne do hlavního textu, mezitím jsou samozřejmě vidět v diskusi.